hanwag

Katalóg 2015/2016

Výroba topánok Hanwag

hanwag_topanky01

VÝBER MATERIÁLU

Materiály na výrobu turistických topánok sa  vyberajú podľa najprísnejších zákonných ustanovení a výhradne od dodávateľov v Európe.

hanwag_topanky02

DIEROVANIE A STRIH

Materiál zvršku sa vyrába z usne, ktorý sa spolu s podšívkou vyráža formou. Následne je pripravený na šitie pomocou jednoduchéhoručného stroja.

hanwag_topanky03

ŠITIE

Zvrškový materiál smeruje do oddelenia šitia, kde sa šitím spája a tvorí vrchnú časť trekkingových topánok.

hanwag_topanky04

TVAROVACIA FORMA

Tvarovacia forma je dôležitá a zložitá technika pre výrobu vysoko kvalitnej obuvi. Táto špeciálna forma dáva vzhľad vytvarovanej turistickej topánke.

hanwag_topanky05

OKOPOVÁ GUMA

Niektoré topánky sú chránené okopovou gumou, ktorá sa nalepí na hornú časť ručne. Chráni kožu pred poškodením kameňmi.

hanwag_topanky06

DOKONČENIE

Akékoľvek lepidlo alebo nečistoty z výrobného procesu sa musia očistiť.

hanwag_topanky07

BALENIE

Po konečnej kontrole je turistická obuv zašnúrovaná, označená a zabalená do krabíc.

hanwag_topanky08

NÁSLEDNÉ POUŽITIE

To je to, prečo je trekingová obuv Hanwag tak kvalitná a vyrobená pre vaše aktivity a zážitky v horách

 

Ako si vybrať správnu turistickú obuv

Ako si vybrať topánky a nemať pri tom boľavé nohy?

Vyberte si tie správne:

Základom je zhodnotiť kam najčastejšie chodíte a akú trasu si volíte. Je veľký rozdiel či obľubujete vysokohorskú turistiku po exponovaných terénoch alebo vychádzky do lesa. Dôležité je zodpovedať si otázku či budete chodievať aj s ťažkým batohom. Turistické topánky sa rozdeľujú do viacerých kategórií. Jedným z menej používaných rozdelení je označenie podľa tvrdosti podrážky (písmenami A- mäkká podrážka, B, C, D - horolezectvo prípadne alpinizmus). Výpovednejšiu hodnotu a prehľadnejšie rozdeľovanie topánok je podľa aktivity na akú sa budú využívať .

 

Rozdelenie podľa druhu turistiky:

Hiking -  využívajú sa na ľahšiu turistiku prevažne v lesnatom teréne po upravených chodníkoch. Túto obuv je možné používať aj na bežné nosenie či už v lete alebo v zime.

hanwag_trekkingTrekking  - topánky s tvrdšou podrážkou, ktorá je potrebná na vysokohorskú turistiku. Vhodná nakamenistý terén. Vďaka odolným a trvácnym materiálom, je mierne ťažšia ako obuv v kategórií hiking. Ak zháňate univerzálnu topánku, odporúčame si vybrať z tejto sekcie.

Approach – topánky určené na ferraty, prípadne na menej náročné lezenie. Vyznačujú sa veľmi pevnou podrážkou a pevnou špičkou, ktorá sa označuje ako Climbing zon . Šnúrovanie topánky je potiahnuté viac k špičke, čo zabezpečuje lepšie sťahovanie a cit v obuvi.

Backpacking – najtvrdšia kategória topánok. Uplatnenie má u ľudí, ktorý chodia na viac denné túryťažkým batohom po skalnatom teréne. Oproti ostatným druhom topánok bývajú spravidla vyššie. Tento druh topánok sa neodporúča na každodenné nosenie do mesta.

hanwag_mountainMountaineering – expedičný druh topánok určených na vysokohorskú turistiku. Funkciou sú podobné kategórií approach, ale sú vyššie, aby lepšie zabezpečovali fixáciu členka. Keďže ide o veľmi technickú topánku väčšinou väčšiu časť materiálu tvorí textil, ktorý je extrémne oderu odolný a ľahší ako koža.

Ak ste si zvolili kategóriu topánok o aké máte záujem, ďalším veľmi dôležitým krokom je vybrať si správny strih a veľkosť topánok.

 

 

 

Postup pri výbere správnej veľkosti a strihu topánok

  • Obuv v predajni skúšajte vždy na ponožky, ktoré budete nosiť na turistiku
  • Vždy ich skúšajte obe a poriadne si ich zašnurujte až po vrch!
  • Poprechádzajte sa v nich najprv po rovine, nesmú sa Vám vyzúvať, ani Vás nesmú tlačiť, vyskúšajte si ich pri chôdzi na skochoch alebo našej šikmej plošine, ktorá je priamo pred našou predajňou -  smerom hore nesmie sa Vám topánka vyzúvať a keď pôjdete smerom dole nesmú sa Vám prsty dotýkať v prednej časti topánky.

Starostlivosť o topánky

Keď si vyberiete svoje vysnívané turistické topánky, je potrebné sa o ne starať, aby boli Vaším verným partnerom po dlhé roky.

 

Umývanie

Základným ošetrením je pravidelné čistenie obuvi. Nikdy nenechávajte svoje topánky dlhodobo zablatené alebo znečistené posypovou soľou. Očistiť ich môžete klasicky pod tečúcou vodou pomocou kúska látky, handry alebo hubky.

 

Impregnácia

Ak máte topánky s Gore-Texovou membránou používajte len prostriedky určené na tento druh topánky. V opačnom prípade sa Vám môžu membrána upchať, čo spôsobí zníženie priedušnosti obuvi. Impregnáciou predlžujete životnosť membrány, keďže znižujete tlak vody, ktorá na ňu pôsobí. Pri kožených topánkach je obzvlášť dôležitá pravidelná impregnácia, aby nedošlo k vysušeniu kože a tým k jej popraskaniu.

Druhy impregnácie

hanwag_impre1 hanwag_impre2 hanwag_impre3

  • Impregnácia vo forme spreja  – výhodou je ľahšie nanášanie na obuv. Nevýhodou je nižšia životnosť impregnácie na topánke. Je vhodný na všetky typy obuvi
  • Impregnácia na vodnej báze – výhodou je dlhšia životnosť impregnácie na obuvi oproti sprejovej forme. Balenia sa rozlišujú podľa materiálu z akého je obuv vyrobená. Napr. Nikwax koža/textil, Nikwax Nubuk
  • Impregnácia voskom – využíva sa na celokožené nubukové topánky. Jeho výhodou je, že kožu aj vyživuje, čím predlžuje jej životnosť.